سورنا بورس

ایران در شرایط جدی بحران بی آبی - سورنا بورس

ایران در شرایط جدی بحران بی آبی

وقتی در تعطیلات به یکی از سدهای کشور برای گذراندن اوقاتی خوش کوله‌بار میبندیم دیدن سد پر آب نمی‌گذارد این باور در ذهن متبلور شود که ایران آب ندارد، اما واقعیت فراتر از آنچه به چشم خطور می‌کند است.  واقعیتی تلخ در حوزه آبی وجود دارد که متاسفانه چشم مردم به آن بسته است، واقعیت

وقتی در تعطیلات به یکی از سدهای کشور برای گذراندن اوقاتی خوش کوله‌بار میبندیم دیدن سد پر آب نمی‌گذارد این باور در ذهن متبلور شود که ایران آب ندارد، اما واقعیت فراتر از آنچه به چشم خطور می‌کند است.

 واقعیتی تلخ در حوزه آبی وجود دارد که متاسفانه چشم مردم به آن بسته است، واقعیت بی آبی کشور که دیر یا زود گریبان‌گیر خواهد شد و می‌توان گفت که اگر همین امروز برای این بحران چاره نشود فردا دیگر فرصتی برای جبران نیست.

دیدن سدهایی پر، اجازه باور بحران بی آبی را برای مردم عادی نمی‌دهد. اما وزیر نیرو علت وجود بحران آب در کنار سدهای پر آب را تشریح کرد. وی معتقد است با توجه به اینکه ایران در یک منطقه خشک و نیمه خشک قرار گرفته و از نظر میزان بارش نیز با یک توزیع متوازن روبرو نیست لذا ما مجبور به ذخیره آبی هستیم.

وی با بیان اینکه باید منابع آبی برای ۱۸ ماه مدیریت شود، اظهار کرد: آمارهای آبی امسال بیانگر این است که اگر بارش‌ها مناسب نبود و مدیریت مصرف صورت نمی‌گرفت قطعا امسال با مشکل کمبود آب مواجه می‌شدیم.

به‌گفته چیت‌چیان حدود ۵۵ درصد آب مورد نیاز کشور از آب‌های زیرزمینی است و ۴۵ درصد از آب‌های سطحی استحصال می‌شود و باید گفت گرچه میزان بارش‌ها امسال خوب بوده و توانسته آب‌های زیرزمینی را تغذیه کند، اما با در نظر گرفتن این مسئله که برداشت از آب‌های زیرزمینی زیاد است باید گفت که این میزان بارندگی نمی‌تواند پاسخگوی زیاده‌روی برداشت آب‌های زیرزمینی باشد.

وی در خصوص این موضوع که چند سال برای بازگشت آب‌های زیرزمینی به شرایط عادی نیاز استگفت: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته با وزارت جهاد کشاورزی و سازمان محیط زیست و دیگر سازمان‌های ذیربط طی ۵ سال آینده یعنی در طول برنامه ششم می‌توانیم میزان کسری آب سالانه را از آب‌های زیرزمینی جبران کنیم به طوری که اگر بتوان میزان برداشت آب زیرزمینی را سالانه ۶ میلیارد متر مکعب کاهش داد، می‌توان میزان تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی را با میزان برداشت برابر کرد.

وزیر نیرو ادامه داد: با این وجود نمی‌توان میزان کل کمبود را جبران کرد. لذا اگر بتوانیم این عدد را به ۱۱ میلیارد متر مکعب برسانیم طی ۲۰ سال آینده سطح ایستایی آب به حالت ۴۰ سال قبل می‌رسد لذا ما امیدواریم که با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته این کار انجام شود.

به گزارش ایسنا،آمار و ارقام گویا این است که کشور در شرایط جدی بحران آب قرار دارد که این مساله نیز نیازمند تدبیر و مدیرت مصرف آحاد مردم جامعه است چراکه تنها در این صورت می‌توان ایران را از بی آبی نجات داد در غیر این صورت در آینده ای نه چندان دور خشکسالی تمام ایران را دربر می‌گیرد.

بازدید : - بار دسته بندی : انرژی و کالا تاريخ : 16 آگوست 2020 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.