سورنا بورس

سرمازدگی اخیر بهانه‌ای برای قاچاق میوه شد - سورنا بورس

مجتبی شادلو نائب رئیس اتحادیه باغداران استان تهران، درباره آخرین وضعیت خسارت سرمازدگی دیررس بهاره به باغات اظهار کرد: تا اواسط خرداد نمی توان میزان خسارت و تولید نهایی میوه های سردرختی را اعلام کرد.

به گزارش سورنا بورس، وی با اشاره به اینکه تنها 25 درصد باغات میوه تحت پوشش صندوق بیمه محصولات کشاورزی هستند،افزود: با توجه به تاخیر پرداخت در غرامت ها و عملکرد ضعیف صندوق بیمه در بخش باغبانی و زراعت، کشاورزان تمایل چندانی به بیمه باغات خود ندارند که انتظار می رود اشکالات بحث آیین نامه صندوق بیمه مرتفع گردد.

به گفته شادلو دولت برای جبران خسارت زدگی باغات و استمرار امر تولید باید تمهیدات جدی به کار گیرد چرا که بی‌توجهی به کشاورزان خسارات جبران ناپذیری به بخش باغداری کشور وارد خواهد کرد.

نائب رئیس اتحادیه باغداران ادامه داد: اگر کمترین بی توجهی در رسیدگی به باغات اتفاق بیفتد، این امر در آینده ای نه چندان دور تهدید جدی برای کاهش تولید ، کیفیت محصول و حتی رهاسازی باغات توسط باغداران به شمار می‌رود .

به گفته وی دولت بخشی از هزینه های جاری باغات را باید در قالب کمک بلاعوض بدون در نظر گرفتن این امر که آنها تحت پوشش صندوق بیمه هستند یا خیر، در اختیار کشاورزان قرار دهد تا همچنان شاهد بازار مملو از میوه‌های رنگارنگ ایرانی باشیم.

شادلو در پاسخ به این سوال که سرمازدگی اخیر بهانه ای برای توزیع میوه های رنگارنگ قاچاق شد،تصریح کرد: اگرچه در طول سال‌های مختلف به بهانه های متفاوت شاهد توزیع میوه‌های قاچاق در بازار بودیم، اما سرمازدگی اخیر برای قاچاقچیان بهانه‌ای شد تا با سو استفاده از این موضوع جیب خود را از سود هنگفت واردات پر کنند.

نائب رئیس اتحادیه باغداران در پایان گفت: در صورت کمبود میوه‌های سردرختی، واردات میوه باید از مسیرهای قانونی و تحت نظارت‌های قرنطینه‌ای صورت گیرد چرا که قاچاق میوه به سبب ورود آفات خسارت جبران‌ناپذیری به بخش کشاورزی کشور وارد خواهد کرد.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

بازدید : - بار دسته بندی : دسته‌بندی نشده تاريخ : 22 آوریل 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.